Czym są narty skiturowe?

Wypad na narty to dla ciebie nie tylko solidna dawka aktywności fizycznej, ale także możliwość podziwiania z bliska piękna przyrody i poczucia górskiej adrenaliny? Jeśli nie jesteś narciarzem, koncertującym się wyłącznie na pokonywaniu stoku, skituring to sport dla ciebie. Sprawdź, na czym dokładnie polega ta dyscyplina i w jaki sprzęt powinieneś się zaopatrzyć.

Skituring, czyli właściwie co?

Szusowanie po górskich szlakach i jednoczesne podziwianie widoków to właśnie skituring. Łączy on elementy narciarstwa zjazdowego, biegowego oraz freerajdowego. Nieważne jest zatem wyłącznie pokonywanie stoku, ale tak samo istotna staje się pasja podróżowania. To sport dla niezależnych, którzy zamiast stać w długiej kolejce do wyciągu wybierać będą alternatywne, mało uczęszczane szlaki, aby dostać się na szczyt. Podczas skituringu zatem liczy się fakt obcowania z górami, piękne widoki i same trasy. Sport ten ma też swoje wyczynowe oblicze. Część skiturowców wyjścia w góry z nartami, a następnie zjazdy, traktuje jak trening, starając się pokonać dany odcinek w jak najkrótszym czasie. Warto także zdać sobie sprawę, że ponieważ skituring łączy w sobie różne rodzaje narciarstwa, nie jest to dyscyplina dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami. Zanim wybierzesz się na skituring, opanuj podstawy jazdy.

Czym charakteryzują się narty skiturowe?

Skiturowcy często przemieszczają się pieszo z nartami, aby dotrzeć do miejsca zjazdu, dlatego sprzęt, używany w tej dyscyplinie nie może być przede wszystkim za ciężki. Oferowane przez nas profesjonalne narty skiturowe posiadają lekki drewniany rdzeń oraz specjalny profil dziobu, gotowy do zamontowania fok. Wykazują bardzo dużą przyczepność na trudnych i twardych żlebach. Jednocześnie są wyjątkowo sztywne, wyposażone w harmonijny flex. Kolejną zaletą oferowanego przez nas sprzętu do skituringu jest niezwykła zwrotność nart. Reagują natychmiast na otrzymywane impulsy, dzięki czemu są bardzo dynamiczne. Ich górna powierzchnia została ustrukturyzowana tak, aby przywierało do niej jak najmniej lodu i śniegu. Specjalny system zakładania fok sprawia, że ich instalacja jest prosta i szybka.