Narciarstwo jest bez wątpienia najpopularniejszym sportem zimowym uprawianym w Polsce. Co roku, wielu narciarzy staje przed dylematem, jaką odzież i buty kupić. A ponieważ wybór jest naprawdę ogromny, dobór odpowiedniego obuwia narciarskiego nie jest tak prosty, jak by się mogło wydawać. Zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu i jak dopasować buty do naszych indywidualnych potrzeb.

Zanim wybierzemy się do sklepu, powinniśmy odpowiedzieć sobie szczerze na kilka ważnych pytań:

  • Jaki jest nasz poziom jazdy na nartach?
  • Jaki styl jazdy preferujemy?
  • Po jakich trasach będziemy jeździć?

Buty narciarskie różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim parametrami i przeznaczeniem. Znajomość odpowiedzi na powyższe pytania ułatwi nam wybór. Rozpoczynając przygodę z nartami, nie warto wybierać butów dla zawodowców bądź butów przeznaczonych na  trasy innego rodzaju, niż te, po których będziemy jeździć na stoku.

Jak dobrać rozmiar buta?

Kolejną rzeczą, którą powinniśmy zrobić przed zakupem, jest zmierzenie długości stopy w skarpecie narciarskiej od koniuszka dużego palca do końca pięty. Warto również zmierzyć szerokość stopy w okolicach kości śródstopia. Pamiętajmy, że kupowane przez nas buty narciarskie na wymiar powinny być idealnie dopasowane, szczególnie kiedy zamierzamy jeździć sportowo. Obuwie ściśle przylegające do stopy pod względem długości i szerokości staje się niejako jej częścią, dzięki czemu uzyskujemy bardziej precyzyjny przekaz siły na narty, co bezpośrednio przekłada się na większą kontrolę nad nartami. Kiedyś było to kosztem komfortu. Dzięki obecnej technologii dobrze dopasowane buty mogą być twarde, a zarazem wygodne. Twardość butów tzw. flex dobieramy do umiejętności jazdy i wagi  narciarza. Natomiast szerokość do stopy.  Kiedy zamierzamy jeździć rekreacyjnie, możemy sobie pozwolić na  ciut szersze i wygodniejsze buty.

Producenci oferują różne rodzaje butów, w zależności od umiejętności np. buty sportowe lub rekreacyjne, w zależności od płci: buty damskie, męskie, juniorskie, w zależności od budowy stopy: szerokie, wąskie, na wysokie podbicie, na niskie podbicie, w zależności od przeznaczenia: buty skiturowe, freeridowe, zjazdowe. Ta różnorodność pozwala dobremu sprzedawcy na właściwy dobór butów, a Klientowi trudno się w tym wszystkim połapać. Dlatego koniecznie zapraszamy do sklepu Ekspert-Sport, aby zasięgnąć fachowej porady.

Jak dopasować obuwie do stopy?

Ponieważ każda stopa jest inna, producenci poszli krok dalej i oprócz różnych twardości, szerokości  butów, stworzyli termo- formowalny botek wewnętrzny  i skorupę zewnętrzną. Dzięki możliwości podgrzewania butów można jeszcze z większą dokładnością je dopasować. Wygrzewanie polega na włożeniu butów narciarskich do specjalnego piecyka zgodnie z zaleceniami producenta. Po wygrzaniu but zostaje założony na stopę narciarza i obłożony lodem czeka na schłodzenie. Rozgrzany materiał odpowiednio się formuje do kształtu stopy. Najczęściej ta usługa jest bezpłatna. Bardziej wymagający narciarze udają się do wyspecjalizowanych sklepów, które posiadają specjalne maszyny, które pod wpływem kompresji dociskając skorupę, mogą ją zmniejszyć lub rozszerzyć w miejscach, gdzie Klient wcześniej czuł dyskomfort. W tym celu okleja się stopę specjalnymi gąbkami , tworząc tym samym dystans między zbyt ciasną skorupą w momencie jej dociskania.

Wkładki do butów

Najważniejszą rzeczą przy personalizacji są odpowiednio dobrane wkładki do butów narciarskich. Odgrywają ogromne znaczenie nie tylko w przypadku wygody i minimalizacji zmęczenia stopy, stawów, miednicy, kręgosłupa,  ale także przy prawidłowym prowadzeniu nart. Wkładki pomagają stawowi poprzecznemu stępu stabilizować stopę , stawowi skokowo-piętowemu działać jak skuteczny amortyzator, stawowi śródstopno-paliczkowemu palucha przywraca pełne działania, co pomaga napędzać ruch naprzód. Oczywiście każdy but posiada standardową wkładkę, a przecież każda stopa jest inna!

Czym jest canting?

Przeglądając artykuły i fora internetowe poświęcone narciarstwu, można się spotkać z pojęciem cantingu. Jest to nic innego, jak metoda służąca ujednoliceniu sylwetki narciarskiej. Nikt z nas nie jest symetryczny – niektórzy mają nogi skierowane ku sobie, inni bardziej na zewnątrz. Canting umożliwia ustawienie wychylenia bocznego buta w taki sposób, by zapewnić stanie w standardowej pozycji narciarskiej. Większość butów dostępnych na rynku jest wyposażona w śruby umieszczone w okolicy kostki, które umożliwiają regulację górnej cholewki. Wyjątkiem są buty typowo wyczynowe.

Jak dopasować twardość buta?

Buty narciarskie mają parametr Flex, określający ich sztywność. Im wyższa jest jego wartość, tym but jest twardszy, a co za tym idzie, lepiej przekazuje siłę na narty. Zaletą twardego buta jest lepsza sterowność, natomiast wadą – niższy komfort. Wybór właściwego flexu zależy od kilku czynników, takich jak umiejętności, predyspozycje fizyczne czy waga. Osoby bardziej doświadczone, o większych umiejętnościach jazdy na nartach oraz osoby o wyższej wadze, dobrze będą się czuły w butach sztywniejszych, natomiast dla początkujących, lepszym wyborem będzie komfortowe, miękkie obuwie. Sprawdźmy, jakie wartości Flexa będą odpowiednie dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy:

  • Początkujący: flex o zakresie 50-80. Buty mające parametr flex w przedziale 50-80 są miękkie, wygodne i zapewniają dobrą amortyzację. Doskonale do nauki jazdy na nartach i rekreacyjnej jazdy;
  • Średniozaawansowany: flex o zakresie 80-100. Buty z flexem w przedziale 80-100 będą dobrym wyborem dla osób, które mają już pewne umiejętności i które chcą jeździć szybciej. Są to buty, które zapewniają dobrą równowagę między wygodą, a kontrolą narty. Używane są np. przez instruktorów narciarstwa;
  • Zaawansowany: flex o zakresie 100-130. Buty z flexem w przedziale 100-130 przeznaczone są dla doświadczonych osób, które nad komfort jazdy przekładają szybkość, stabilność i sterowność. Są to buty średniotwarde, doskonałe dla narciarzy jeżdżących szybko i dynamicznie;
  • Ekspercki: flex 130 i więcej. Wartość parametru flex 130 i wyższa oznacza, że mamy do czynienia z obuwiem wyczynowym. Buty tego rodzaju są bardzo twarde, co zapewnia doskonałą sterowność i pozwala osiągać duże prędkości, jednak nie ma mowy o jakimkolwiek komforcie.

Proszę pamiętać, że te wartości są umowne i w bardzo dużym stopniu będą zależały od wagi narciarza. Nie zawsze but o fleksie 100 danej firmy, czy nawet danej grupy będzie tak samo twardy jak z innej grupy. Dlatego potrzebny jest fachowy sprzedawca, który pomoże w doborze odpowiedniego sprzętu. Nie zawsze można wszystko wyczytać w Internecie.

Gdzie kupić dobre buty narciarskie?

Kupując buty narciarskie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na długość i szerokość buta, flex oraz canting. Jeśli nie mamy pewności, jaki but będzie dla nas najlepszy, możemy skorzystać z pomocy ekspertów, np. ze sklepu sportowego Ekspert-Sport w Bielsku-Białej. Fachowa obsługa pomoże dobrać rozmiar i twardość obuwia, a także chętnie odpowie na pytania dotyczące nie tylko butów narciarskich, ale też nart i innego sprzętu sportowego.

 

Informacje

Twoje zakupy

Zamówienia dla Klienta

Realizujemy indywidualne zamówienia dla naszych Klientów. Jeśli nie znalazłeś interesującej Cię rzeczy, sprzętu lub akcesoriów napisz do nas! Zrobimy wszystko by znaleźć i sprowadzić dla Ciebie poszukiwany element.

Komis sprzętu zimowego

W sezonie zimowym proponujemy naszym Klientom usługę komisową. Przyjmujemy w komis narty (zarówno juniorskie jak i seniorskie), kije, akcesoria narciarskie. Dajemy możliwość zostawienia swojego sprzętu w rozliczeniu przy zakupie sprzętu nowego, lub wymiany na używany. Z dopłatą z naszej strony, lub Klienta

Dane kontaktowe

Ekspert-Sport
Ryszard Filarski
43-300 Bielsko-Biała
ul. Krakowska 464

tel.: +48 33 814 05 19
      +48 33 815 14 90
      +48 504 020 199

PKO BP S.A.
65 1020 1390 0000 6902 0418 2259
Regon: 072376433
NIP: 5471886230

sklep@ekspert-sport.pl

2023 © Ekspert-Sport Ryszard Filarski. Wszystkie prawa zastrzeżone.