Niestety nie ma jednej definicja, w jaki sposób dobrać narty. Ważnym punktem zaczepienia jest waga i wzrost, jednak nie tylko od tych parametrów zależy dobór nart. Przy wyborze nart musimy kierować się umiejętnością jazdy. Dla początkujących narty powinny być o ok. 20 cm niższe od wzrostu.

Czy na nartach będziemy zjeżdżać na przygotowanym stoku, czy poza trasami? Długość nart dla kobiet powinny być o długości do brody, natomiast dla mężczyzn do nosa. Dokonując zakupu, musimy określić szerokość, długość, twardość konstrukcja oraz taliowanie. W wyborze nart zdecydowanie należy skorzystać z wiedzy profesjonalisty, który pomoże nam w wyborze odpowiednich nart oraz doborze akcesoriów. Szeroki wybór oferuje nam Firma Ekspert-Sport, w której znajdziemy niezbędne produkty do uprawiania narciarstwa. Szerokość wpływa na zwrotność narty, wąska narta pozwala łatwiej wykonywać skręty, szerokie nadają się do jazdy w śniegu, jest zdecydowanie wolniejsza, co nie ma znaczenia przy skrętach ślizgowych. Narty o szerszych dziobach niż środkowa jej część wymagają użycia większej siły w trakcie jazdy. Długość nart dłuższa lepiej trzyma się toru jazdy, ale jest też mniej podatna na skręcanie. Przeznaczona dla osób, które lubią szybką jazdę i szerszym łukiem. Natomiast krótsze powinni wybrać początkujący narciarze, którzy nie jeżdżą z nadmierną prędkością, wolą szybkie, krótkie skręty. Taliowanie decyduje o skrętności narty, jest to głębokość wcięcia bocznego narty.

Rodzaje nart

Czynnikiem decydującym o wyborze nart jest styl jazdy oraz warunki, w jakich jeździmy. Ważne elementy to waga wzrost oraz różne umiejętności. Wyróżniamy kilka rodzaje nart:

  • Easycarver: przeznaczone dla początkujących, do zjazdu wolnym tempem, lekkie, łatwo wykonują skręty.
  • Allround: przeznaczone dla osób wprawionych w narciarstwie, do zjazdu z umiarkowaną, bezpieczną, prędkością, zwrotne, niewymagające dużego wysiłku.
  • All Mountain: nadają się do jazdy na stoku oraz w głębokim śniegu, średniej szerokości, mają dużą wyporność
  • Race: przeznaczone dla osób, które lubią szybką jazdę i znawców dobrej techniki jazdy, mają dużą wagę, wymagają nakładu siły. Wyróżniamy slalomowe dobrze trzymają się na lodzie, nadają się do szybkich skrętów oraz gigantowi do skrętu o dużym promieniu.
  • Crosscarver: mniej twarde niż race, łatwiejsze w prowadzeniu, wymagają mniejszego nakładu siły.
  • Freeride: przeznaczone do jazdy w głębokim śniegu, mają dużą szerokość, wersja z podniesionymi tyłami daje możliwość wykonywania skoków z lądowaniem tyłem.
  • Twintip-Freestyle: krótkie narty, lekkie, mają podniesione końce, aby umożliwić jazdę tyłem.
  • Narty skitourowe: lekkie, dość szerokie co sprawia, że nie zapadają się w śniegu, nadają się na wycieczki w terenie.

Warto przed zakupem nart zapytać specjalisty odnośnie tego, który rodzaj jest dla nas odpowiedni. Szkoda zakupić zestaw, który choć piękny i dobry jakościowo, nie spełni naszych oczekiwań.

Informacje

Twoje zakupy

Zamówienia dla Klienta

Realizujemy indywidualne zamówienia dla naszych Klientów. Jeśli nie znalazłeś interesującej Cię rzeczy, sprzętu lub akcesoriów napisz do nas! Zrobimy wszystko by znaleźć i sprowadzić dla Ciebie poszukiwany element.

Komis sprzętu zimowego

W sezonie zimowym proponujemy naszym Klientom usługę komisową. Przyjmujemy w komis narty (zarówno juniorskie jak i seniorskie), kije, akcesoria narciarskie. Dajemy możliwość zostawienia swojego sprzętu w rozliczeniu przy zakupie sprzętu nowego, lub wymiany na używany. Z dopłatą z naszej strony, lub Klienta

Dane kontaktowe

Ekspert-Sport
Ryszard Filarski
43-300 Bielsko-Biała
ul. Krakowska 464

tel.: +48 33 814 05 19
      +48 33 815 14 90
      +48 504 020 199

PKO BP S.A.
65 1020 1390 0000 6902 0418 2259
Regon: 072376433
NIP: 5471886230

sklep@ekspert-sport.pl

2023 © Ekspert-Sport Ryszard Filarski. Wszystkie prawa zastrzeżone.