Narciarstwo stało się bardzo popularnym sportem, odkąd Adam Małysz zaczął odnosić sukcesy. Jest jednak na topie, bo nasi skoczkowie nie schodzą z podium. Narciarstwo uprawiają dzieci i dorośli. Od lat funkcjonują szkółki narciarskie, do których możemy się zapisać, by nauczyć się bezpiecznie jeździć na nartach. Chcąc jednak uprawiać narciarstwo rekreacyjnie lub zawodowo potrzebujemy odpowiedniego sprzętu. Najlepszym wariantem jest zakup wyposażenia. Musimy liczyć się jednak ze sporym wydatkiem. Warto jednak zainwestować, bo sprzęt mamy na własność i w każdej chwili zabieramy ze sobą w góry. Najczęstszym dylematem jest zakup obuwia narciarskiego. Wybór jest naprawdę ogromny, dobór odpowiednich butów nie należy do łatwych decyzji.

Rozmiar butów narciarskich

Buty narciarskie różnią się wyglądem, parametrami i przeznaczeniem. Kupując buty, kierujmy się ich przeznaczeniem. Złym pomysłem jest zakup obuwia dla zawodowych narciarzy. Najważniejszy jest rozmiar. Buty muszą być dopasowane do stopy. Dokładnie je wymierzmy, ale zawsze w skarpecie narciarskiej. Nie tylko długość, ale i szerokość jest istotna. Mierzymy stopę w okolicach kości śródstopia. Naciskamy całą siłą na narty, więc mając odpowiednio dopasowane buty, zachowujemy nad nimi kontrolę. Jeśli chcemy jeździć rekreacyjnie, możemy sobie pozwolić na wygodniejsze i odrobinę szersze buty. Niezwykle ważne są wkładki do butów. Jeśli odpowiednio je dobierzemy nasze stopy, stawy, miednica i kręgosłup nie będą odczuwały zmęczenia. Lepiej wtedy będzie nam się zjeżdżało na nartach. Warto dokupić wkładki, jeśli w zakupionych butach, będą nieodpowiednie dla naszej stopy.

Ważne parametry butów narciarskich

Buty narciarskie są różnej sztywności, którą określa parametr Flex. Im jest wyższy, tym buty są twardsze, więc lepiej się jeździ. W twardym obuwiu lepiej się steruje, jest po prostu bezpieczniej. Jest mniejszy komfort jazdy. Wszystko zależy od naszych umiejętności jazdy, predyspozycji fizycznych i wagi ciała. Przy większych umiejętnościach jazdy na nartach i wyższej wadze, zdadzą egzamin sztywniejsze buty, kiedy dopiero zaczynamy przygodę z nartami, miękkie będą lepszym wyjściem. Kierujmy się zawsze własnymi potrzebami. W sprzedaży są buty dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy. Chodzi o to, żeby nam się dobrze jeździło. Dokładne parametry butów:

  • Początkujący — parametr flex w przedziale 50-80. Są miękkie, wygodne i zapewniają dobrą amortyzację. Nadają się do nauki jazdy na nartach i rekreacyjnej jazdy;

  • Średniozaawansowany – parametr w przedziale 80-100. Buty zapewniają dobrą równowagę. Sprawdzają się u osób z pewnymi umiejętnościami, które chcą szybciej jeździć. Używane są m.in. przez instruktorów narciarstwa;

  • Zaawansowany – flex w przedziale 100-130. Przeznaczone są dla doświadczonych narciarzy jeżdżących szybko i dynamicznie. Zwracają oni uwagę na szybkość, stabilność i sterowność, nie komfort jazdy;

  • Ekspercki – parametr flex od 130 wzwyż. Przeznaczone są do jazdy wyczynowej. Buty pomagają osiągać duże prędkości. Nie ma mowy o żadnym komforcie.

Zanim zdecydujemy się na zakup obuwia narciarskiego, skorzystajmy z pomocy ekspertów, np. ze sklepu sportowego Ekspert-Sport w Bielsku-Białej. Fachowiec pomoże dobrać rozmiar oraz parametry butów. Udzieli wszelkich porad nie tylko na temat butów i nart, ale też innego sprzętu sportowego.

Informacje

Twoje zakupy

Zamówienia dla Klienta

Realizujemy indywidualne zamówienia dla naszych Klientów. Jeśli nie znalazłeś interesującej Cię rzeczy, sprzętu lub akcesoriów napisz do nas! Zrobimy wszystko by znaleźć i sprowadzić dla Ciebie poszukiwany element.

Komis sprzętu zimowego

W sezonie zimowym proponujemy naszym Klientom usługę komisową. Przyjmujemy w komis narty (zarówno juniorskie jak i seniorskie), kije, akcesoria narciarskie. Dajemy możliwość zostawienia swojego sprzętu w rozliczeniu przy zakupie sprzętu nowego, lub wymiany na używany. Z dopłatą z naszej strony, lub Klienta

Dane kontaktowe

Ekspert-Sport
Ryszard Filarski
43-300 Bielsko-Biała
ul. Krakowska 464

tel.: +48 33 814 05 19
      +48 33 815 14 90
      +48 504 020 199

PKO BP S.A.
65 1020 1390 0000 6902 0418 2259
Regon: 072376433
NIP: 5471886230

sklep@ekspert-sport.pl

2023 © Ekspert-Sport Ryszard Filarski. Wszystkie prawa zastrzeżone.